אריאל שרון

ראש הממשלה האחד-עשר

תאריכי כהונה: 
י"ב באדר תשס"א , 7.3.2001
ד' בטבת תשס"ו , 4.1.2006 


נולד: ה' באדר תרפ"ח , 26.2.1928 
נפטר: י' בשבט תשע"ד , 11.1.2014
נקבר: חוות השקמים

ראש הממשלה האחד-עשר של מדינת ישראל, אלוף בצה"ל. מפקד יחידה 101 והצנחנים. הקים יותר ממאה ישובים.
כראש ממשלה הוביל את המאבק בטרור ודיכא אותו, יזם וביצע את ההתנתקות מרצועת עזה.תקציר קורות חיים

אריאל שרון נולד בה' באדר תרפ"ח (26 בפברואר 1928) בכפר מל"ל. בן לדבורה (וְיֶרה) ושמואל (סַמוּאִיל) שינרמן. וירה ושמואל חיו במושב שהיה חלק מתנועת העבודה הסוציאליסטית, שלא תאמה את אופיים. הם לא היו מוכנים שמאן דהוא יגיד להם איך לחשוב ומה לעשות. שמואל היה אגרונום מצטיין. מלבד המשק שלהם בכפר מל"ל, הוא נטע וניהל פרדסים ומטעים ברחבי הארץ.

בשנות נעוריו עבד אריאל שרון במשק, מגיל צעיר סייע בשמירה בלילה, למד בתיכון בתל אביב ואף השתתף בפעילות נוער ה"הגנה", שאליה הצטרף כשהיה בן 14. בגיל 17 סיים את לימודיו בתיכון ואת בחינות הבגרות. הוא היה חבר ב"הגנה" בכיסוי של נוטר במשטרת היישובים העבריים.
עם פרוץ מלחמת העצמאות התגייס אריק לשירות פעיל. תוך כדי הקרבות התקדם ממפקד כיתה לסמל המחלקה, ואחר כך למפקד המחלקה. כשבועיים לאחר הקמת המדינה הוביל שרון את מחלקת החוד ואת ההתקפה החטיבתית על לטרון. שרון נפצע קשה בבטנו מכדור מקלע.

לאחר שחרורו מבית החולים, חזר שרון להשתתף בקרבות.

לאחר המלחמה, בשנת 1949, מונה שרון למפקד סיירת גולני. בשנת 1951 מונה לקצין המודיעין של פיקוד המרכז, ואחר כך לקצין המודיעין של פיקוד הצפון.

בסתיו 1952 השתחרר שרון מהצבא, והחל ללמוד היסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. במקביל שירת כמפקד גדוד חי"ר במילואים בחטיבת ירושלים.

בשנת 1953 נתבקש שרון לשוב לצבא, כדי להקים את יחידה 101 ולפקד עליה. זו הייתה יחידת עילית שפעלה מעבר לקווי האויב נגד הטרור הפלסטיני שבתוך שטח ישראל. על אף שיחידה 101 מנתה בשיאה לא יותר מ-50-40 לוחמים, והתקיימה כחמישה חודשים בלבד, היא הפיחה רוח חדשה בצה"ל, וחוללה מפנה ביכולות הצבא ובהישגיו.

עם פירוק יחידה 101 וסיפוחה לצנחנים, מונה שרון לעמוד בראש גדוד הצנחנים היחיד של צה"ל, גדוד 890.

בשנת 1956 הוקמה חטיבת הצנחנים, ואריאל שרון היה למח"ט הראשון שלה. באוקטובר באותה שנה החל "מבצע קדש". 

במהלך המבצע נקלע כוח של הצנחנים למארב מצרי בתוך מעבר המיתלה. לאחר שהסתיימה המערכה טען הרמטכ"ל דיין כי שרון שלח כוח גדול מדי אל המעבר. בן-גוריון סירב להתערב בפולמוס שבין שני אנשי הצבא. גדוד נוסף של הצנחנים התקדם ותפס השתלט על העיירה ראס סודר באזור שדות הנפט, וגדוד הוצנח בא-טור.

בסתיו 1957 סיים שרון את תפקידו כמפקד חטיבת הצנחנים, ויצא לשנת לימודים במכללה לפיקוד ומטה קימברלי שבאנגליה. בשובו מונה למפקד בית הספר לחי"ר, במקביל לתפקידו כמפקד חטיבת חי"ר במילואים. אחר כך שירת בתפקידים בכירים בפיקוד הצפון.

במלחמת ששת הימים פרצה אוגדה 38 בפיקודו של האלוף שרון בקרב מזהיר את המערך המצרי המבוצר העיקרי בסיני: מתחמי אום כתף-אבו עגילה, שחלשו על הציר המרכזי בסיני. הקרב באבו עגילה נחשב לאחד המוצלחים בתולדות צה"ל, ונלמד באקדמיות צבאיות ברחבי העולם.

בדצמבר 1969 מונה שרון לאלוף פיקוד הדרום. הוא פעל בחזית התעלה בימי מלחמת ההתשה, ומיגר את הטרור ברצועת עזה.

ביולי 1973 השתחרר אריאל שרון מצה"ל, ומונה למפקד אוגדת מילואים. לאחר שחרורו חיבר בין מפלגות האופוזיציה, והיה ממובילי הקמת הליכוד.

במלחמת יום כיפור פיקד שרון על אוגדה 143 בין השאר במבצע "אבירי לב", שבו צלחה אוגדתו את תעלת סואץ, במהלך שהביא לניצחון במלחמה.

בבחירות שנערכו ב-31 בדצמבר 1973 נבחר שרון לראשונה לכנסת, מטעם רשימת הליכוד. פחות משנה לאחר שנבחר התפטר. בשנת 1975, בעקבות בקשתו של ראש הממשלה יצחק רבין, מונה שרון ליועץ ראש הממשלה לענייני ביטחון. את תפקיד זה מילא עד שנת 1976.

בבחירות ה"מהפך" בשנת 1977 נבחר אריאל שרון שוב לכנסת, כחבר במפלגת שלומציון שהקים. לאחר הבחירות התמזגה המפלגה עם הליכוד, ושרון מונה לשר החקלאות בממשלתו הראשונה של מנחם בגין. בתפקידו זה היה אחראי להקמת יותר מ-100 יישובים ברמת הגולן, בגליל, ביהודה ושומרון, בחבל עזה, בנגב ובערבה.

לאחר הבחירות ביוני 1981 מונה שרון לשר הביטחון בממשלתו השנייה של מנחם בגין.

ביוני 1982, לאחר התנקשות של מחבלים פלסטינים בשגריר ישראל בבריטניה, יצאה ישראל ל"מבצע שלום הגליל" כדי להביא שקט לצפון המדינה, שסבל לאורך שנים מפעולות טרור ומירי של פגזים ורקטות מלבנון. בתוך שבוע ימים הגיע צה"ל לכביש ביירות-דמשק, דחק את המחבלים ואת הצבא הסורי שבין עמדותיו הסתתרו המחבלים, והרחיק את האיום של הרקטות והתותחים מצפון ישראל.

בפברואר 1983 נאלץ שרון לעזוב את משרד הביטחון, בעקבות מסקנות ועדת כַּהַן לחקירת טבח שערו אנשי הפלנגות הנוצריות בתושבי מחנות הפליטים סברה ושתילה בביירות. הוועדה קבעה כי איש בישראל אינו נושא באחריות ישירה לטבח, אך שרון נושא ב"אחריות עקיפה". שרון נשאר כשר בלי תיק בממשלה.

בין השנים 1990-1984 כיהן שרון כשר המסחר והתעשייה וחבר הקבינט המצומצם בשתי ממשלות האחדות. בשנים 1992-1990 הוא כיהן כשר הבינוי והשיכון וחבר הקבינט המצומצם. שרון יזם תוכנית מקיפה לשיכונם של מאות אלפי העולים מברית המועצות לשעבר, שהגיעו באותה התקופה.

אחרי הבחירות שנערכו בשנת 1992, שבהן הייתה מפלגת העבודה המפלגה הגדולה ביותר, ויצחק רבין הרכיב את הממשלה, מצא את עצמו שרון באופוזיציה. בין השנים 1999-1996, עם שובו של הליכוד לשלטון בראשות בנימין נתניהו, כיהן שרון כשר התשתיות הלאומיות וכחבר הקבינט המצומצם.

בשנת 1999 נבחר שרון לעמוד בראש הליכוד לאחר שניצח את יריביו בפריימריז. בתפקיד זה הכין את המפלגה לבחירות, וחיזק את מעמדה בציבור.

בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה שנערכו בפברואר 2001, נבחר אריאל שרון לראשונה לראשות הממשלה, ברוב של יותר מ-60 אחוזים.

בתקופה זו השתולל הטרור הפלסטיני ברחובות ישראל. שרון הוביל את המאבק בטרור, את מבצע "חומת מגן" אשר במהלכו כבש צה"ל מחדש את ערי הגדה, והרס את תשתית הטרור. כמו כן הוקמה גדר ההפרדה. מהלכים אלה הביאו לעצירת גל הטרור.

שרון יזם את תוכנית ההתנתקות, שכללה יציאה מכל היישובים היהודיים ונסיגה של כוחות צה"ל מרצועת עזה ומכמה יישובים בשומרון. התוכנית יצאה לפועל באוגוסט 2005. במקביל המשיך שרון להוביל מאבק רצוף ללא לאות בטרור ובראשיו.

בשנת 2005 פרש שרון מהליכוד, והקים מפלגה חדשה בשם קדימה. הסקרים ניבאו לקדימה ניצחון גדול בזכות שרון שעמד בראשה.

ב-4 בינואר 2006 לקה שרון בשבץ, ומאז לא קם.

בי' בשבט תשע"ד (11 בינואר 2014) נפטר אריאל שרון, ונקבר על גבעה ליד ביתו בחוות שקמים.

קרא עוד...
אריק שרון אהב את ביתו בחוות שיקמים, והעדיף לחזור למשק בלילות ולא להישאר ללון במעון הרשמי בירושלים, אפילו אם זה היה לשעות ספורות לפני שיצא השכם בבוקר שוב לירושלים.
הידיעות מהמשק – כמות הגשם שירד, בדיקות הריון והמלטות של הכבשים והפרות - עניינו אותו, עודדו אותו ונתנו לו כוח. פתקים הוכנסו אליו לישיבות ובהן חדשות מהמשק, וכשאלה התמהמהו להגיע, היה שולח פתקים מהישיבה ומבקש עדכונים.